OBRAZEM: Airbus A300 opět v Praze

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem OBRAZEM: Airbus A300 opět v Praze

První únorový den roku 2022 navštívil ruzyňské letiště dnes již vzácný letoun. Konkrétně typ Airbus A300 B4, v průběhu kariéry konvertovaný na nákladní variantu 200F. Stalo se tomu na základě nákladního letu z německého Kolína nad Rýnem, který obsloužil stroj imatrikulace 4L-EFC gruzínské společnosti Easy Charter.

Jedná se o bezmála 40 let staré letadlo, jenž vystřídalo od roku 1982, kdy prvně vzlétlo na nebe, celkem 8 provozovatelů, přičemž první byla Air Jamaica, po ní pak Pan Am, kterého po 10 letech vystřídaly Apollo Airlines, dále finanční skupina Airbusu, létal i u TNT, Wells Fargo Bank Northwest a mexického AeroUnionu, aby zatím naposledy zakotvil ve flotile Easy Charter. I když ve flotile není úplně správné označení, neboť 4L-EFC je jediným letadlem společnosti.

Při příletu nechyběl pochopitelně ani klubový objektiv, tedy dva – foto WAP a Ridley.

Únor 1st 2022 Aktuality

OBRAZEM: Antonov An-12 opět v Praze

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem OBRAZEM: Antonov An-12 opět v Praze

Nákladní letoun Antonov An-12 je sice už dědečkem, ale po světě jich létá ještě relativně dost. Pražskou Ruzyň tento víkend opět navštívil stroj ukrajinské společnosti Ukraine Air Alliance. Nese imatrikulaci UR-CGW a vyroben byl již v roce 1964. Má za sebou celou řadu provozovatelů v několika zemích světa.

Chronologicky:

CCCP-11959 Aeroflot

RA-11959 Aviaprima     

RA-11959 AirUnion        

LZ-RAA Rila Airlines

LZ-VEE Vega Air Company          

ER-ADQ Jet Line International   

EW-265TI Ruby Star Airways     

UR-CGW Meridian          

UR-CGW Ukraine Air Alliance

An-12 se vyráběl v letech 1957 – 1973 a vyrobeno bylo celkem 1248 kusů tohoto letadla, vycházejícího z civilní varianty An-10. Sloužil i v tehdejší ČSLA.  

Červenec 18th 2021 Aktuality

Iljušin Il-96 po dlouhé době opět na Ruzyni

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Iljušin Il-96 po dlouhé době opět na Ruzyni

Dnes před půl třetí odpoledne dosedl na dráhu 06 ruzyňského letiště ruský vládní Iljušin Il-96-300 imatrikulace RA-96017 pod číslem letu RSD 087/088 z Moskvy – Vnukova, který do ČR dorazil za účelem transportu vyhoštěných pracovníků ambasády RF. Jednalo se o letoun 17 let starý (2004), který svojí cestu po nebesích započal registrací 9. 9. 2004 u letecké společnosti Kras Air, aby v prosinci 2011 přešel pod vládní letku Rossiya – Special Flight Squadron.

Byť byla přítomnost tohoto letounu na našem území po hodně dlouhé době za poněkud zvláštních okolností, pro příznivce letadel je to svátek vidět dnes již poměrně unikátní stroj, který se v našich zeměpisných šířkách zřejmě hned tak neobjeví.

Poslední návštěva typu Il-96 na LKPR byla v dubnu 2012, kdy zde byl tento letoun od společnosti Aeroflot (RA-96010). Před tím na Ruzyni přistál sesterský letoun z letky Rossiya – Special Flight Squadron imatrikulace RA-96016.

Foto Martin „Chorchoj“ Šnéberg a WAP

Duben 19th 2021 Aktuality

Libyjec a ruští medvědi na dovolené na LKPR

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Libyjec a ruští medvědi na dovolené na LKPR

V době koronakrize se prakticky nelétá co se osobní dopravy týče, náklady a nejrůznější speciální lety jsou však v provozu. Proto se lze na Ruzyni setkat s poměrně zajímavými stroji a leteckými společnostmi či provozovateli. Nejinak tomu bylo i 19. 5. 2020, resp. 20. 5. 2020, kdy kromě tradičních cargo linek na RWY 30 pražského letiště dosedla hned dvě letadla, která za běžných okolností by o Prahu ani nezavadila.

Prvním z nich byl „obyčejný“ Airbus A320 od „neobyčejné“ společnosti. Jednalo se o letoun Libyan Arab Airlines s imatrikulací 5A-LAP. Jednalo se o Airbus v konfiguraci 320-214, sériového čísla 5405, který vykonal první let ke konci listopadu roku 2012. Od té doby je ve flotile libyjského dopravce. Ten má celkem 3 kusy tohoto typu, dále pak tři A330 a dvě ATR-42/72. Do Prahy dovezl naše občany, pracující v Libyi, zpět vzal na palubu Libyjce. Letoun společnosti Libyan Arab Airlines navštívil LKPR dle dostupných informací naposledy v 90. letech minulého století.

Foto Radek P.

Druhým letounem, který upoutal spotterskou pozornost, byl Boeing 777 s imatrikulací VQ-BZY od ruské společnosti Azur Air. Ta se zde v poslední době již několikrát objevila, ovšem vždy s letouny v jejím klasickém zbarvení. Nyní přiletěla s „Triple Seven“ v podobě tzv. medvědího logojetu, tedy stroje ve zvláštním zbarvení, označovaném jako „Bears livery“, symbolizujícím medvědy na dovolené.

Tato 777 s dlouhým doletem, tedy B 777-31H ER, je 15 let stará a svojí službu započala u Emirates, aby po dvanácti letech přešla pod VIM Airlines, kde se ohřála jeden rok, aby se v roce 2018 následně zařadila do flotily Azur Air, coby zcela nový typ stroje a byla prakticky okamžitě nalakována do medvědího provedení. Společnost disponuje celkem čtyřmi stroji B777, dále šesti B767 a trojicí B757. Vlastní i několik uzemněných „Maxů“, tedy B737.

Foto WAP


-wap-

Květen 20th 2020 Aktuality, Special visitors

Pardubice navštívil Antej

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Pardubice navštívil Antej

Úterý, 5. května 2020. Tento den se zapsal mezi spottery zlatým písmem, a to minimálně pro tento rok. Na dráhu pardubického letiště totiž přistál největší vrtulový letoun na světě, Antonov AN-22 Antej. Jednalo se konkrétně o letoun imatrikulace UR-09307 se sériovým číslem 05-09. Vyroben byl v roce 1974 a naší republiku v minulosti navštívil již několikrát.

Vzhledem k tomu, že se jedná o jediný letuschopný komerčně provozovaný letoun tohoto typu, je jeho přílet nejen pro spottery opravdovým leteckým svátkem. Antej je provozován mateřskou přepravní společností Antonov Design Bureau (ADB) a do Pardubic přiletěl v rámci využití letových hodin z aliančního programu strategické letecké přepravy SALIS, aby následně dopravil do afrického Mali vojenskou techniku, určenou pro příslušníky AČR, působící na tamní misi.

Antonovů AN-22 bylo vyrobeno celkem 68 kusů, z toho dnes je v provozu dle dostupných informací 5 – 7 z nich, a to všechny v Rusku u vojenského letectva, přičemž do tohoto čísla je započítán i ukrajinský UR-09307. Prototyp Anteje vzlétl 27. února 1965, jeho „sériová“ výroba probíhala mezi lety 1966 – 1976.

Posádka: 5–6
Transportní kapacita: 28–29 osob / max. 80,000 kg nákladu
Délka: 57.92 m
Rozpětí křídel: 64.4 m
Výška: 12.53 m
Plocha křídel: 345 m2
Hmotnost prázdného stroje: 114,000 kg
Max. vzletová hmotnost: 250,000 kg
Palivo: 43,000 kg
Motory: 4x turbovrtulový (8x protiběžné vrtule) Kuznetsov NK-12MA, každý o výkonu 11,000 kW
Max. rychlost: 740 km/h
Dolet: 5,000 km při max. zatížení, 10,950 km na max. kapacitu nádrží LPH a náklad o hmotnosti 45,000 kg
Vzletová/přistávací dráha: 1,300 m resp. 800 m

Foto Jirka „Havlis“ Havlíček

-wap-

Květen 8th 2020 Aktuality

Letní novinky z Ruzyně – konec čínského Jumba a nová spotterská ohrádka u RWY 24

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Letní novinky z Ruzyně – konec čínského Jumba a nová spotterská ohrádka u RWY 24

Někdo z vás již zaregistroval dvě poměrně zásadní novinky z letošního léta, týkající se ruzyňského letiště.

První z nich je konec jediné pravidelné linky, operované letounem Boeing 747. Ano, po 15 letech ukončily China Airlines svojí nákladní linku do Prahy. Lety byly plánovány ještě na srpen, leč se v minulém měsíci již žádný neuskutečnil. Dle zástupce společnosti není ale ukončení linky definitivní, nýbrž dočasné ve formě přerušení. Jak to nakonec bude, zdali se zvedne objem možných nákladů natolik, aby k nám Jumbo začalo zase pravidelně létat, je ve hvězdách.


Je to veliká škoda, bylo fajn, že na LKPR létal B747 pravidelně, až bohužel mnohým zevšedněl a připadal jako samozřejmost, což je nesmysl. Doufejme, že se vše v dobré obrátí, a čínský náklaďák zde budeme zase vídat. Na provoz na LKPR si nelze stěžovat, zajímavých letadel je dost, ale Jumbo je prostě Jumbo. Na příští léto by měl být B747 dle všeho opět na osobní lince od KAL.

Druhou novinkou je další spotterské místo. LKPR pro fotografy nechalo vybudovat u dráhy 06/24 mezi TWY B a C oplocenou a vydlážděnou ohradu, na kterou se dostanou účastníci letištních exkurzí, pro které je primárně určena. Letiště Praha jí ale využije i v případě konání nějaké zásadnější akce pro spottery, tedy přílety zajímavých letadel, resp. nových linek apod.

WAP

Září 7th 2019 Aktuality

Klub a restart jeho existence

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Klub a restart jeho existence

Nazdar klubáci, pokud máte pocit, a jsem přesvědčen, že ano, ve smyslu delší nečinnosti KLF, je tomu tak a není to jen pocit. V dobách vzniku klubu byl každý ze zakladatelů plný ideálů apod., bohužel s postupem let přišlo vystřízlivění a realita. To, že KLF stagnuje a přešlapuje na místě, je bezesporu vina nás, provozovatelů, ale nalijme si čistého vína, na vině jste i vy, členové.

Spousta z vás přestala komunikovat a nikdy se vlastně ani na chodu klubu nepodílela, jen se tzv. vezla s ostatními bez uvědomění toho, že KLF není žádná pouhá servisní organizace, která vám domluví, cokoliv si řeknete ohledně focení na LKPR atd. Toto nebyla rozhodně věc, proč byl klub založen. Toto byla pouze jeho součást.

Bývalo fajn potkávat se u plotu a samozřejmě i v hospodě u piva, tomu je však zdánlivě konec. Věřte, že za samotným vznikem KLF bylo tolik práce a úsilí, že si to nedokážete představit a je velká škoda, že to šlo skoro do kopru. Stalo se i dost nehezkých věcí včetně rozdělení klubu, kdy se před lety jeho část nechala strhnout směrem k leteckému webu Planes.cz (původně mateřský web klubu, lidé z něj KLF založili, pak se cesty rozešly – lidí i webu), nebudeme si nic nalhávat, atmosféra tehdy byla hodně špatná a pár lidí se nemohlo vystát. Následovalo vzájemné mytí zadních částí těla, kde to jen šlo, na LKPR, u plotu, prostě všude. Mytí řití probíhalo i na různých spotterských FB platformách, vzniknuvších dávno po začátku existence KLF. Ani z tohoto se nezříkáme svého dílu odpovědnosti. Nastal i okamžik, kdy jsme nebyli schopní se kloudně domluvit mezi sebou.

Prostě a jednoduše se to dostalo tam, kam nikdy nemělo. Toto chceme změnit, ale bez vás to nepůjde. Klub dělají lidé a lidé jste vy. Nemyslím si, že i přes všechny negace toho pro vás KLF od samého začátku existence i po rozkolu s Planes.cz zařídil a zajistil málo. Pokud máte zájem, pojďte do toho, provedeme restart a jedeme dál. Pokud nikoliv, klub nezanikne, ale bude si dělat to, co uzná za vhodné a tudíž nikdo nemůže očekávat jakoukoliv pomoc. Ostatně stále lidé – členové zasílají maily ve smyslu toho …chci po vás… zařiďte… Ne! Takto to prostě nefunguje, na tento způsob zapomeňte a nemůže se nikdo divit, že na takovou formu komunikace nereagujeme. Klub rád pomůže, ale stejně tak musíte i vy rádi pomoct klubu. O tom to celé je. Jestli chcete pokračovat, zamyslete se nad tím. Máslo je jak už jsem předeslal i na našich hlavách, ale snažíme se ho začít mazat na chleba, ať už postupně zmizí 😉

Mail pro komunikaci zůstal stejný, tedy info@lkprspotters.cz , FB profil je rovněž stejný, https://www.facebook.com/LKPRspotters/

Věříme, že to společně může jít znovu a KLF lze vrátit tam, kam patří. Může to znít jako klišé, ale je to prostě tak.

WAP

Září 7th 2019 Aktuality, Informace

PF 2018

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PF 2018

Klubáci, kamarádi a prostě všichni, co nás máte rádi, ať je ten následující rok lepší než letošní a také ať se nám všem daří fotit letadla, co chceme a jak je chceme 😉

WAP, Radek a Bugr

Prosinec 23rd 2017 Aktuality

45 let od prvního přistání Boeingu 747 v Praze

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 45 let od prvního přistání Boeingu 747 v Praze

Dnes je tomu přesně 45 let od okamžiku prvního přistání Boeingu 747 na pražském letišti. Jednalo se o jumbo společnosti Air India s imatrikulací VT-EBO a mezipřistání na LKPR proběhlo na trase Bombaj – Abu Dhabi – Řím – Praha – Londýn – New York. Dráhy 13/31 se dotklo 8. 11. 1972 pět minut před druhou hodinou odpolední.

Bezprostředně po přistání a zajetí na stojánku byl letoun obklopen davem diváků v podobě letištního personálu, ale i našinců. První přílet tehdy největšího letadla na světě si nenechalo ujít velké množství občanů hlavního města, ale i z celé ČSSR.

Od té doby Boeing 747 Air India navštívil Prahu ještě několikrát. Jednalo se o cesty vládních delegací v 80. i 90. letech. Do Prahy zavítalo indické jumbo naposledy i v novém tisíciletí, konkrétně to bylo roku, dne, hodiny … A to je otázka na vás 😉

Stroj tohoto typu je dnes běžným návštěvníkem ruzyňského letiště a věřííme, že kdyby společnost Emirates neprovozovala flotilu již 100 Airbusů A380, tak její linka Dubaj – Praha – Dubaj bude obsluhována právě tímto typem letadla.

Foto a text: -wap-, LKPR

Listopad 8th 2017 Aktuality

Kopec plný bizjetů a tři jumba k tomu

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Kopec plný bizjetů a tři jumba k tomu

Čtvrtek, 2. 11. 2017, znamenal pro pražské letiště historicky první přílet nákladního Boeingu 747 lucemburské společnosti Cargolux, resp. její italské odnože. Tento světoznámý letecký dopravce navštívil již ale jiné letiště v naší republice, bylo tomu tak v srpnu 2012 a jednalo se konkrétně o Brno, kam stroj imatrikulace LX-SCV dovezl cirkus v podobě závodů silničních motocyklů Moto GP.   

Do Prahy zavítal nákladní Boeing 747-400 s registrací LX-RCV. Je to 18 let starý letoun, dodaný dopravci 23. 11. 1999. Na RWY 24 dosedl krátce před jednou hodinou odpolední. V ten okamžik se na cargo stojánce chystal na let další jumbojet slovenské společnosti Air Cargo Global (OM-ACG), druhá nákladní 747 stejného dopravce (OM-ACJ) zůstala na LKPR, takže se ve stejnou dobu na Ruzyni setkala hned trojice těchto vládců nebes, což není úplně běžnou záležitostí, navíc nedlouho před Cargoluxem Italia přistál na lince z Dubaje Airbus A380. Na cargu stál ještě Boeing 757 Privilege Style, který do hlavního města dopravil španělský fotbalový tým Villarreal k pohárovému zápasu s pražskou Slavií (0:2).


Náš klub a jeho tři zástupci se vydali lovit nákladní jumbo ve „žlutém autíčku“, organizovaném naším partnerem, tedy LKPR. Stihlo se přistání, pojíždění a zaparkování na stojánce, což můžete vidět v galerii článku.

Boeing 747 Cargolux Italia viděli členové KLF již jednou, téměř přesně před čtyřmi roky, když se vydali na otočku do Milána, kde se jim podařilo vyfotit přistávající a pojíždějící letadlo imatrikulace LX-YCV.

Jinak byl během naší návštěvy na Ruzyni docela zajímavý provoz a neméně zajímavá letadla v hojném počtu stála na „parkovišti“ nepoužívané RWY 22, opět viz fotogalerie.


A ještě zbývá informace na konec. Jumbo Cargoluxu do Prahy přiletělo z Amsterodamu, na LKPR naložilo do svých útrob motory do škodovek a s nimi odletělo do Lucemburku.

-wap-

Listopad 3rd 2017 Aktuality