Libyjec a ruští medvědi na dovolené na LKPR

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Libyjec a ruští medvědi na dovolené na LKPR

V době koronakrize se prakticky nelétá co se osobní dopravy týče, náklady a nejrůznější speciální lety jsou však v provozu. Proto se lze na Ruzyni setkat s poměrně zajímavými stroji a leteckými společnostmi či provozovateli. Nejinak tomu bylo i 19. 5. 2020, resp. 20. 5. 2020, kdy kromě tradičních cargo linek na RWY 30 pražského letiště dosedla hned dvě letadla, která za běžných okolností by o Prahu ani nezavadila.

Prvním z nich byl „obyčejný“ Airbus A320 od „neobyčejné“ společnosti. Jednalo se o letoun Libyan Arab Airlines s imatrikulací 5A-LAP. Jednalo se o Airbus v konfiguraci 320-214, sériového čísla 5405, který vykonal první let ke konci listopadu roku 2012. Od té doby je ve flotile libyjského dopravce. Ten má celkem 3 kusy tohoto typu, dále pak tři A330 a dvě ATR-42/72. Do Prahy dovezl naše občany, pracující v Libyi, zpět vzal na palubu Libyjce. Letoun společnosti Libyan Arab Airlines navštívil LKPR dle dostupných informací naposledy v 90. letech minulého století.

Foto Radek P.

Druhým letounem, který upoutal spotterskou pozornost, byl Boeing 777 s imatrikulací VQ-BZY od ruské společnosti Azur Air. Ta se zde v poslední době již několikrát objevila, ovšem vždy s letouny v jejím klasickém zbarvení. Nyní přiletěla s „Triple Seven“ v podobě tzv. medvědího logojetu, tedy stroje ve zvláštním zbarvení, označovaném jako „Bears livery“, symbolizujícím medvědy na dovolené.

Tato 777 s dlouhým doletem, tedy B 777-31H ER, je 15 let stará a svojí službu započala u Emirates, aby po dvanácti letech přešla pod VIM Airlines, kde se ohřála jeden rok, aby se v roce 2018 následně zařadila do flotily Azur Air, coby zcela nový typ stroje a byla prakticky okamžitě nalakována do medvědího provedení. Společnost disponuje celkem čtyřmi stroji B777, dále šesti B767 a trojicí B757. Vlastní i několik uzemněných „Maxů“, tedy B737.

Foto WAP


-wap-

Květen 20th 2020 Aktuality, Special visitors

Pardubice navštívil Antej

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Pardubice navštívil Antej

Úterý, 5. května 2020. Tento den se zapsal mezi spottery zlatým písmem, a to minimálně pro tento rok. Na dráhu pardubického letiště totiž přistál největší vrtulový letoun na světě, Antonov AN-22 Antej. Jednalo se konkrétně o letoun imatrikulace UR-09307 se sériovým číslem 05-09. Vyroben byl v roce 1974 a naší republiku v minulosti navštívil již několikrát.

Vzhledem k tomu, že se jedná o jediný letuschopný komerčně provozovaný letoun tohoto typu, je jeho přílet nejen pro spottery opravdovým leteckým svátkem. Antej je provozován mateřskou přepravní společností Antonov Design Bureau (ADB) a do Pardubic přiletěl v rámci využití letových hodin z aliančního programu strategické letecké přepravy SALIS, aby následně dopravil do afrického Mali vojenskou techniku, určenou pro příslušníky AČR, působící na tamní misi.

Antonovů AN-22 bylo vyrobeno celkem 68 kusů, z toho dnes je v provozu dle dostupných informací 5 – 7 z nich, a to všechny v Rusku u vojenského letectva, přičemž do tohoto čísla je započítán i ukrajinský UR-09307. Prototyp Anteje vzlétl 27. února 1965, jeho „sériová“ výroba probíhala mezi lety 1966 – 1976.

Posádka: 5–6
Transportní kapacita: 28–29 osob / max. 80,000 kg nákladu
Délka: 57.92 m
Rozpětí křídel: 64.4 m
Výška: 12.53 m
Plocha křídel: 345 m2
Hmotnost prázdného stroje: 114,000 kg
Max. vzletová hmotnost: 250,000 kg
Palivo: 43,000 kg
Motory: 4x turbovrtulový (8x protiběžné vrtule) Kuznetsov NK-12MA, každý o výkonu 11,000 kW
Max. rychlost: 740 km/h
Dolet: 5,000 km při max. zatížení, 10,950 km na max. kapacitu nádrží LPH a náklad o hmotnosti 45,000 kg
Vzletová/přistávací dráha: 1,300 m resp. 800 m

Foto Jirka „Havlis“ Havlíček

-wap-

Květen 8th 2020 Aktuality

Letní novinky z Ruzyně – konec čínského Jumba a nová spotterská ohrádka u RWY 24

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Letní novinky z Ruzyně – konec čínského Jumba a nová spotterská ohrádka u RWY 24

Někdo z vás již zaregistroval dvě poměrně zásadní novinky z letošního léta, týkající se ruzyňského letiště.

První z nich je konec jediné pravidelné linky, operované letounem Boeing 747. Ano, po 15 letech ukončily China Airlines svojí nákladní linku do Prahy. Lety byly plánovány ještě na srpen, leč se v minulém měsíci již žádný neuskutečnil. Dle zástupce společnosti není ale ukončení linky definitivní, nýbrž dočasné ve formě přerušení. Jak to nakonec bude, zdali se zvedne objem možných nákladů natolik, aby k nám Jumbo začalo zase pravidelně létat, je ve hvězdách.


Je to veliká škoda, bylo fajn, že na LKPR létal B747 pravidelně, až bohužel mnohým zevšedněl a připadal jako samozřejmost, což je nesmysl. Doufejme, že se vše v dobré obrátí, a čínský náklaďák zde budeme zase vídat. Na provoz na LKPR si nelze stěžovat, zajímavých letadel je dost, ale Jumbo je prostě Jumbo. Na příští léto by měl být B747 dle všeho opět na osobní lince od KAL.

Druhou novinkou je další spotterské místo. LKPR pro fotografy nechalo vybudovat u dráhy 06/24 mezi TWY B a C oplocenou a vydlážděnou ohradu, na kterou se dostanou účastníci letištních exkurzí, pro které je primárně určena. Letiště Praha jí ale využije i v případě konání nějaké zásadnější akce pro spottery, tedy přílety zajímavých letadel, resp. nových linek apod.

WAP

Září 7th 2019 Aktuality

Klub a restart jeho existence

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Klub a restart jeho existence

Nazdar klubáci, pokud máte pocit, a jsem přesvědčen, že ano, ve smyslu delší nečinnosti KLF, je tomu tak a není to jen pocit. V dobách vzniku klubu byl každý ze zakladatelů plný ideálů apod., bohužel s postupem let přišlo vystřízlivění a realita. To, že KLF stagnuje a přešlapuje na místě, je bezesporu vina nás, provozovatelů, ale nalijme si čistého vína, na vině jste i vy, členové.

Spousta z vás přestala komunikovat a nikdy se vlastně ani na chodu klubu nepodílela, jen se tzv. vezla s ostatními bez uvědomění toho, že KLF není žádná pouhá servisní organizace, která vám domluví, cokoliv si řeknete ohledně focení na LKPR atd. Toto nebyla rozhodně věc, proč byl klub založen. Toto byla pouze jeho součást.

Bývalo fajn potkávat se u plotu a samozřejmě i v hospodě u piva, tomu je však zdánlivě konec. Věřte, že za samotným vznikem KLF bylo tolik práce a úsilí, že si to nedokážete představit a je velká škoda, že to šlo skoro do kopru. Stalo se i dost nehezkých věcí včetně rozdělení klubu, kdy se před lety jeho část nechala strhnout směrem k leteckému webu Planes.cz (původně mateřský web klubu, lidé z něj KLF založili, pak se cesty rozešly – lidí i webu), nebudeme si nic nalhávat, atmosféra tehdy byla hodně špatná a pár lidí se nemohlo vystát. Následovalo vzájemné mytí zadních částí těla, kde to jen šlo, na LKPR, u plotu, prostě všude. Mytí řití probíhalo i na různých spotterských FB platformách, vzniknuvších dávno po začátku existence KLF. Ani z tohoto se nezříkáme svého dílu odpovědnosti. Nastal i okamžik, kdy jsme nebyli schopní se kloudně domluvit mezi sebou.

Prostě a jednoduše se to dostalo tam, kam nikdy nemělo. Toto chceme změnit, ale bez vás to nepůjde. Klub dělají lidé a lidé jste vy. Nemyslím si, že i přes všechny negace toho pro vás KLF od samého začátku existence i po rozkolu s Planes.cz zařídil a zajistil málo. Pokud máte zájem, pojďte do toho, provedeme restart a jedeme dál. Pokud nikoliv, klub nezanikne, ale bude si dělat to, co uzná za vhodné a tudíž nikdo nemůže očekávat jakoukoliv pomoc. Ostatně stále lidé – členové zasílají maily ve smyslu toho …chci po vás… zařiďte… Ne! Takto to prostě nefunguje, na tento způsob zapomeňte a nemůže se nikdo divit, že na takovou formu komunikace nereagujeme. Klub rád pomůže, ale stejně tak musíte i vy rádi pomoct klubu. O tom to celé je. Jestli chcete pokračovat, zamyslete se nad tím. Máslo je jak už jsem předeslal i na našich hlavách, ale snažíme se ho začít mazat na chleba, ať už postupně zmizí 😉

Mail pro komunikaci zůstal stejný, tedy info@lkprspotters.cz , FB profil je rovněž stejný, https://www.facebook.com/LKPRspotters/

Věříme, že to společně může jít znovu a KLF lze vrátit tam, kam patří. Může to znít jako klišé, ale je to prostě tak.

WAP

Září 7th 2019 Aktuality, Informace

PF 2018

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PF 2018

Klubáci, kamarádi a prostě všichni, co nás máte rádi, ať je ten následující rok lepší než letošní a také ať se nám všem daří fotit letadla, co chceme a jak je chceme 😉

WAP, Radek a Bugr

Prosinec 23rd 2017 Aktuality

45 let od prvního přistání Boeingu 747 v Praze

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 45 let od prvního přistání Boeingu 747 v Praze

Dnes je tomu přesně 45 let od okamžiku prvního přistání Boeingu 747 na pražském letišti. Jednalo se o jumbo společnosti Air India s imatrikulací VT-EBO a mezipřistání na LKPR proběhlo na trase Bombaj – Abu Dhabi – Řím – Praha – Londýn – New York. Dráhy 13/31 se dotklo 8. 11. 1972 pět minut před druhou hodinou odpolední.

Bezprostředně po přistání a zajetí na stojánku byl letoun obklopen davem diváků v podobě letištního personálu, ale i našinců. První přílet tehdy největšího letadla na světě si nenechalo ujít velké množství občanů hlavního města, ale i z celé ČSSR.

Od té doby Boeing 747 Air India navštívil Prahu ještě několikrát. Jednalo se o cesty vládních delegací v 80. i 90. letech. Do Prahy zavítalo indické jumbo naposledy i v novém tisíciletí, konkrétně to bylo roku, dne, hodiny … A to je otázka na vás 😉

Stroj tohoto typu je dnes běžným návštěvníkem ruzyňského letiště a věřííme, že kdyby společnost Emirates neprovozovala flotilu již 100 Airbusů A380, tak její linka Dubaj – Praha – Dubaj bude obsluhována právě tímto typem letadla.

Foto a text: -wap-, LKPR

Listopad 8th 2017 Aktuality

Kopec plný bizjetů a tři jumba k tomu

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Kopec plný bizjetů a tři jumba k tomu

Čtvrtek, 2. 11. 2017, znamenal pro pražské letiště historicky první přílet nákladního Boeingu 747 lucemburské společnosti Cargolux, resp. její italské odnože. Tento světoznámý letecký dopravce navštívil již ale jiné letiště v naší republice, bylo tomu tak v srpnu 2012 a jednalo se konkrétně o Brno, kam stroj imatrikulace LX-SCV dovezl cirkus v podobě závodů silničních motocyklů Moto GP.   

Do Prahy zavítal nákladní Boeing 747-400 s registrací LX-RCV. Je to 18 let starý letoun, dodaný dopravci 23. 11. 1999. Na RWY 24 dosedl krátce před jednou hodinou odpolední. V ten okamžik se na cargo stojánce chystal na let další jumbojet slovenské společnosti Air Cargo Global (OM-ACG), druhá nákladní 747 stejného dopravce (OM-ACJ) zůstala na LKPR, takže se ve stejnou dobu na Ruzyni setkala hned trojice těchto vládců nebes, což není úplně běžnou záležitostí, navíc nedlouho před Cargoluxem Italia přistál na lince z Dubaje Airbus A380. Na cargu stál ještě Boeing 757 Privilege Style, který do hlavního města dopravil španělský fotbalový tým Villarreal k pohárovému zápasu s pražskou Slavií (0:2).


Náš klub a jeho tři zástupci se vydali lovit nákladní jumbo ve „žlutém autíčku“, organizovaném naším partnerem, tedy LKPR. Stihlo se přistání, pojíždění a zaparkování na stojánce, což můžete vidět v galerii článku.

Boeing 747 Cargolux Italia viděli členové KLF již jednou, téměř přesně před čtyřmi roky, když se vydali na otočku do Milána, kde se jim podařilo vyfotit přistávající a pojíždějící letadlo imatrikulace LX-YCV.

Jinak byl během naší návštěvy na Ruzyni docela zajímavý provoz a neméně zajímavá letadla v hojném počtu stála na „parkovišti“ nepoužívané RWY 22, opět viz fotogalerie.


A ještě zbývá informace na konec. Jumbo Cargoluxu do Prahy přiletělo z Amsterodamu, na LKPR naložilo do svých útrob motory do škodovek a s nimi odletělo do Lucemburku.

-wap-

Listopad 3rd 2017 Aktuality

Policejní prezident slavnostně předal nový vrtulník, určený pro záchranu osob, získaný z projektu EU

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Policejní prezident slavnostně předal nový vrtulník, určený pro záchranu osob, získaný z projektu EU

412_1
10. prosince odpoledne předal policejní prezident brig. gen. Tomáš Tuhý řediteli Letecké služby PČR plk. Tomáši Hytychovi nový vrtulník Bell 412EPI. Slavnostní předání se uskutečnilo v areálu Letecké služby PČR.

Tuto novou techniku jsme pořídili v rámci projektu „Letecká technika pro záchranné práce v IZS“ za téměř 300 mil. Kč, přičemž 85% je hrazeno z fondů EU.
„Nový Bell je především určen k záchraně osob pomocí speciálního technického vybavení a jejich dopravy na určené místo. Nemalou roli bude také plnit při hašení rozsáhlých požárů,“ uvedl policejní prezident brig. gen. Tomáš Tuhý.

Dodávka byla zrealizována včetně zaškolení pilotů a techniků, vybraných speciálních přípravků a náhradních dílů.
412_2
Součástí dodávky je:
• Jeřáb s nosností 250 kg, určený k evakuaci zachraňovaných osob z jinak nepřístupného terénu či budov.
• Podvěsný hák s nosností 1 500 kg pro přepravu nákladu zavěšeného pod trupem vrtulníku. Pro hašení požárů lze na podvěs zavěsit vak na vodu.
• Brýle pro noční vidění využívají posádky při letech v nočních hodinách pro pozorování z paluby vrtulníku.
• Pohyblivá mapa umožňuje stanovit přesnou polohu vrtulníku v neznámém terénu na digitalizovaných mapových podkladech.
• Vaky na vodu 800 litrů – V závislosti na rychlosti a výšce letu lze buď objem vaku vypustit na jedno místo, nebo při rychlejším průletu nad místem požáru zasáhnout větší plochu.
• Slaňovací zařízení možnost rychlého vysazení záchranářů
412_3
Cílem projektu je pomocí nové moderní techniky a vybavení zajistit efektivnější, rychlejší a bezpečnější záchranu osob z míst postižených mimořádnou událostí.

Letecká služba PČR momentálně disponuje 8 vrtulníky EC 135 a 6 vrtulníky BELL 412 (včetně nově pořízeného). Průměrný počet nalétaných hodin činí 2500 za rok. Počet hotovostních startů vrtulníků je průměrně přes 300 za rok a převážná většina vzletů je v souvislosti s pátráním po osobách.

Letecká podpora je realizována z hlavní letecké základny v Praze – Ruzyni a ze základny v Brně – Tuřanech, uvedla kpt. Ivana Nguyenová, tisková mluvčí Policejního prezidia ČR.

Prosinec 14th 2015 Aktuality

Do Prahy začaly létat Ukraine International Airlines Cargo, zajišťují služby pro TNT a nahrazují její lety

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Do Prahy začaly létat Ukraine International Airlines Cargo, zajišťují služby pro TNT a nahrazují její lety

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOd pondělí 3. 8. 2015 začala pod svým kódem létat pro expresní zásilkovou službu TNT mezi Prahou a belgickým Liege letecká společnost Ukraine International Cargo. Její ve flotile jediný Boeing 737-3Y0(F) bude létat trasu Kyjev Borispol – Praha – Liege v pondělí až pátek večer, v opačném směru v úterý až pátek ráno, v Praze kopíruje původní časy linek dopravce TNT, tedy večerní rotace 21:50-22:50 a ranní rotace 05:50-06:35.

Kromě TNT bude tato nová linka sloužit i vlastním potřebám Ukraine International Cargo pro přepravu zboží mezi Kyjevem a Prahou. Informaci o tom přinesl ukrajinský dopravce a server Planes.cz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Historie letounu Boeing 737-3Y0(F) Ukraine International Cargo, imatrikulace UR-FAA

Vyroben: 1989
Výrobní číslo: 24462
První let: 16/03/1989
Zalétávací imatrikulace: N5573K

Nájemci/majitelé

28/04/1989 Hispania Airlines EC-244

01/05/1989 Hispania Airlines EC-ENS

15/07/1989 GPA EI-BZQ

10/09/1989 America West Airlines EI-BZQ

02/04/1990 TEA UK G-TEAA

02/12/1991 Air Europa EC-897

01/03/1992 Air Europa EC-FJR

06/04/1996 Monarch Airlines G-BWJA

02/05/1997 EasyJet G-BZYC

03/06/1997 EasyJet G-EZYC

Vyřazen 09/2004

01/11/2004 Kitty Hawk N105KH / Předělán na nákladní verzi

26/06/2008 Ukraine International Airlines UR-FAA

hrf


 


-wap-

Srpen 5th 2015 Aktuality

McDonnel Douglas MD-11 pod téměř šesti letech opět na LKPR

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem McDonnel Douglas MD-11 pod téměř šesti letech opět na LKPR

OLYMPUS DIGITAL CAMERADnes, 29. 7. 2015 krátce po deváté hodině ranní, se dotkl koly podvozku hlavní dráhy ruzyňského letiště s označením 06/24 vzácný letoun. Nákladní McDonnel Douglas MD-11 letecké společnosti Global Africa Aviation.

Ta je prakticky nástupkyní již zaniklého afrického dopravce Avient, resp. AV Cargo Airlines. Právě Avient se na LKPR postaral o vzruch v dubnu 2012, kdy v Praze přistál její stroj Douglas DC-10-30 imatrikulace Z-ALT (již neexistuje, v roce 2013 byl vyřazen a sešrotován), což je dnes ještě větší unikát, než MD-11, i když i těch na obloze rapidně ubývá.

Třímotorový letoun MD-11 byl navržen jako nástupce právě typu DC-10. Jeho historie sahá až do 70. let minulého století, kdy se začalo uvažovat o vylepšení DC-10. Samotný vývoj byl zahájen v roce 1986, první vzlet absolvoval 10. ledna 1990 a prvním zákazníkem byl Finnair, který si svojí „emdé jedenáctku“ převzal v prosinci téhož roku. MD-11 však nepřinesl kýžený obchodní úspěch a tak ve výrobě zůstal pouhých 11 let.

V jejím konci firma již pod hlavičkou, resp. vlastnictvím Boeingu, produkovala pouze nákladní verze těchto strojů, poslední vyrobený kus pochází ze září 2000. Jedná se o variantu MD-11F a letoun až do současnosti provozuje německá Lufthansa. Vyprodukováno jich bylo celkem na dvě stovky kusů všech verzí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Letadlo, které navštívilo Prahu, je vyrobeno v prosinci 1995 pod výrobním číslem 48746 coby N9020Q, o několik měsíců později si ho převzala společnost World Airways pod registrací N278WA. Ta ho následně využívala sama či pronajímala jiným dopravcům jako Philippine Airlines, El Al Israel Airlines, Avianca, AirAsia, Garuda Indonesia, Son Air, aby se v roce 2012 ocitlo u nového majitele Boeing Capital Corporation. Zde prodělal stroj konverzi na model MD-11F (ER) pro přepravu nákladu na dlouhé vzdálenosti.

Poté se jeho provozovatelem stala africká společnost AV Cargo Airlines ze Zimbabwe, která ho zaregistrovala pod imatrikulací Z-BAM po předešlé N278WA. U ní vydržel 15 měsíců až do zániku dopravce. Zatím jeho poslední štací se stala služba u rovněž zimbabwské společnosti Global Africa Aviation jako Z-GAB. Ta má ve své flotile dva letouny tohoto typu, třetí byl vyřazen z provozu.

Z našeho hlavního města bude transportovat do afghánského Kábulu dodávku opancéřovaných terénních vozidel, tedy podobný náklad, jako odtud letěl v útrobách DC-10 Avient v roce 2012.

-wap-

Červenec 29th 2015 Aktuality