Přílet A333 ČSA do Prahy

Add comments

OK-YBAÚterý 14.5. se stalo pro pražské letiště i fandy letectví významným dnem. Na dráhu 24 přistál asi 25 minut po sedmnácté hodině Airbus A330-323x společnosti ČSA, který je nejnovějším přírůstkem flotily společnosti. Stroj byl vyroben v roce 2001 a jeho provozovatelem byl Korean Air, kde létal pod registrací HL7701. V barvách ČSA nese registraci OK-YBA, stejně jako první IL62 který společnost ČSA provozovala.  Tato událost tedy předznamenává návrat dálkových letů pod hlavičkou ČSA. Letoun bude nasazován od prvního června dvakrát týdně na linku do Seoulu, dále pak na některé spoje do Moskvy, Tel Avivu a Almaty. Od 1.7. by se pak měl počet rotací na letiště Incheon měl zvýšit na tři týdně.

YBA1Díky úzké spolupráci klubu a Letiště Praha, jsme dostali možnost být na akci, která byla při této příležitosti zorganizována. Původní přílet byl plánován na 15:00, ale kvůli administrativním nedostatkům při odletu nakonec dorazil asi o dvě hodiny později. Většina pozvaných hostů se tak sešla okolo půl čtvrté na Terminálu 3, kde proběhla registrace účastníků a malé občerstvení Před pátou hodinou jsme se vydali autobusem k dráze 24. Letoun nejprve předvedl go-around, kdy se přiblížil k dráze a za patřičného kouřového efektu, při kterém skřípali zuby všem ekologickým aktivistům, vystoupal a udělal okruh, po kterém přistál konečně přistál. Bohužel díky posunutému příletu již nebyly nejlepší podmínky pro fotografování a natáčení, ale nic není dokonalé.

YBA2

Poté jsme se přesunuli ke křížení rwy22 s pojížděcí dráhou P, kde proběhla tradiční vodní slavobrána. Letoun pak dojel na apron před terminálem tři kde jo čekala ještě jedna sprška. Tentokráte šampusem. Pak už se všichni nahrnuli dovnitř. V letadle nás pak čekalo ještě jedno překvapení a to sympatickými letuškami naservírované kompletní menu, které bude podáváno na letech do a ze Seoulu. Pro chuťové experimentátory nesměla samozřejmě chybět korejská národní specialita bibimbap, ti konzervativnější dali přednost více evropské krmi.  Během času, si bylo možnost letadlo doslova „prolézt“ včetně kokpitu, všech cestovních tříd až po kuchyňky. S postupujícím časem se vylepšilo i počasí a tak při odchodu byl stroj zalit nádherným nízkým sluníčkem, který zlákal spoustu fotografů k pořízení ještě několika snímků.

OK-YBAOK-YBAOK-YBA

Květen 16th 2013 Aktuality

Comments are closed.