LETIŠTĚ FRANKFURT – BALZÁM NA SPOTTEROVU DUŠI

Add comments

Poslední dobou mně oslovují většinou mladší přátelé z řad leteckých fotografů s dotazem, jak nejlépe a nejefektivněji využít návštěvu tohoto leteckého ráje. Pro zjednodušení orientace na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem dávám  odkaz na velmi podrobně zpracované stránky německých Frankfurt Aviation Friends. Jejich stránky, jako snad jediné v současné době, mají aktuální mapku letiště, včetně nové dráhy RWY 07L-25R, a foto pozic na ní zakreslených.

Tímhle odkazem bych mohl svůj článek ukončit, protože stránky jsou tak dokonale zpracované, že si na nich každý svoji informaci najde, tak snad jenom  pár mých osobních poznatků.

Cesta z Prahy, po trase Plzeň, Norimberk, Würzburg, Frankfurt měří cca. 550 km a dá se ujet zhruba za 5 hodin. Celá trasa vede po dálníční síti, což svádí ke svižnější jízdě, takže zdatní jedinci mohou mít čas dojezdu i kratší. Bohužel většinou na úkor zvýšené spotřeby.

Na mapce jsou číselně popsány dostupné pozice pro focení. Když je u čísla přidáno písmeno „L“ je třeba použít pro tuto pozici žebřík. Dbejte ale na to, aby žebřík byl umístěn minimálně 2 metry od plotu, pak nehrozí žádný problém ze strany ostrahy letiště. Použití „Airband scanners“ není v Německu ze zákona povoleno a při přistižení policií hrozí pokuta 200 € a zabavení přístroje.

Nejčastěji navštěvovanou pozicí je číslo 1. Po výjezdu z dálnice A5 směrem na Zeppelinheim přejedete dálnici a na prvním možném odbočení se dáte vlevo. Nenechte se zaskočit značkou „ Slepá ulice“ a pokračujte dál, až na bezplatné parkoviště v lese u nádraží. Na pozici 1 je to asi 5 minut pěšky lesem. Na pozici 1 Zeppelinheim  je možno fotit od časného rána zhruba do 14-15 hodiny odpolední. Přistání na dráhu 25L a přetahování ranních dálkovek na odstavnou plochu u Cargo-jih jsou jako na dlani a stačí kratší ohnisko 70-200mm.

Na přistání na 25C a nebo případně starty z 07C je však ideálnější ohnisko 400mm.

Odpoledne, když je slunce za osou je ideální pozice 2 při provozu 25L na přistání. Na dráhu 25L sedají převážně všechny A380, B747 a MD11, neboť pro velká letadla je 25R nevhodná, takže vám wide-body (až na malé vyjímky) neuniknou z hledáčku na sousední dráhu.

Další oblíbenou pozicí je číslo 8 u „Hasičárny“. Po 14 hodině je už slunce v zádech, takže starty z RWY 18/36 jsou až do večera krásně nasvícené. Tato pozice má nově vybudovanou terasu s pyramidou schodů, takže žebříku není třeba. Návštěvnost ale většinou přesahuje kapacitu terasy, takže platí „kdo dřív přijde – ten fotí“. Pokud se na toto místo přesunujete až odpoledne, jsou štafle většinou výhodou a nemusíte se postupně nenápadně vtírat na vyšší a lepší pozice obsazeného schodiště. Z této pozice 8 se, od 8 hodiny ranní, dobře fotí i přílety na RWY 07R/07C, pokud jsou tyto dráhy zrovna v provozu pro přistání.

Pokud vám nevadí časné vstávání a lákají vás přílety dálkovek na 07R, je vhodné parkoviště mezi pozicemi 7 a 8. Od 6 hodiny ranní je zde asi hodinu příznivé světlo. Na tuto pozici se dostanete po ulici Airportring která vede kolem celé západní strany letiště. Při příjezdu k letišti se držte cedulí na „Cargo Nord – brána 21-30“ které vás bez problémů na Airportring navedou. V propletenci nadjezdů, výjezdů a odboček je kolikrát i navigace nepřehledná a přesto, že jsem ve FRA častým návštěvníkem, tak jsem si už také střihnul nejedno kolečko kolem terminálů navíc.

Pozice číslo 3 je vyhlídková terasa na Terminálu II. Otevřena je od 10 do 18 hodiny a vstupné je 5 €. Vzhledem k tomu, že tato terasa je umístěna tak nešťastně, že celý den, s vyjímkou návštěvy po 17 hodině, fotíte proti slunci, jsem tuto terasu nikdy nenavštívil.

Pokud nikam nespěcháte a zůstáváte přes noc, doporučuji před západem slunce pozici číslo 7. Z tohoto místa je krásný výhled na čilý podvečerní ruch na Cargo-Nord a pokocháte se zde hlavně pohybem, v Evropě už ojedinělých, MD-11F a odlety z RWY18 a 07C.

S focením na nové RWY 07L/25R nemám žádné zkušenosti. Kombinace atraktivity provozu na této dráze s mojí osobní lenosti objevovat něco nového, zatím pokaždé zvítězila a držel jsem se svých osvědčených a oblíbených fleků. Musím ale uznat, že několikrát za den na tuto dráhu sednou krasavci u kterých mně mrzí, že se mi nedostali do hledáčku.

Mně osobně lákají pozice 9 a 10 přibližně v polovině RWY 18/36. Vzhledem k tomu, že tyto pozice ale nejsou dostupné autem, vyžadují tato zajímavá místa několik desítek minut chůze s plnou polní a štaflemi, které jsou na těchto pozicích nutné. Odměnou vám ale budou zajímavé a neokoukané kompozice letadel startujících z RWY18.

Pokud plánujete výlet na více dní a nevadí vám přespání v autě, je ideálním místem na odpočinek parking mezi pozicemi 7 a 8. Nikdy jsem tam neměl žádný problém a ani policejní kontrolu. Na tomto parkovišti není třeba nařizovat budíka. Úderem 6 hodiny vás probudí hřmot prvních přistávajících letadel a východ slunce se siuletou věže taky stojí za to. Nemusíte ani převlíkat pyžamo a hned z okna auta můžete cvakat ranní dálkovky. Je třeba také upozornit, že toto parkoviště je ideální pro přistávání na RWY 07R v podvečerních hodinách.

Pro náročnější výletníky je možnost ubytování v blízkém městečku Schwanheim, které mnozí z vás znají jako místo každoročního pořádání výměnné a prodejní burzy s leteckou tématikou.

Protože jste celý den obklopení lidmi se stejnými zájmy, není zde problém popovídat si a získat poznatky o focení na jiných letištích po celé Evropě a i z jiných koutů světa. Příjemným zpestřením pro mne bylo, když německá spotterka Lucie s českými kořeny, podle mého klubového trička poznala, že jsem z Čech a začala si se mnou povídat česky

Věřím, že při hezkém počasí si každý návštěvu tohoto letiště užijete a získá spoustu zajímavých strojů do své sbírky.

Mějte se fajn a dobré světlo přeje

IEG Ivan Ropek -LKPR Spotters

A pro doplnění ještě oficiální stránky letiště Frankfurt : http://www.frankfurt-airport.com

 

Červenec 11th 2013 Informace

Comments are closed.