Korejský Airbus A380 z pohledu účastníků klubové akce

Add comments

OLYMPUS DIGITAL CAMERAČtrnáctý březen 2014 a přílet Airbusu A380 Korean Air na LKPR byl první velkou akcí, kterou Klub letecké fotografie letos vykonal. Ve spolupráci s pražským letištěm se členové, vlastnící IDC, měli možnost dostat přímo k RWY 24, na kterou očekávaný letoun přistál.

Celá akce se začala připravovat v době, jakmile bylo jisté, že „380“ opravdu přiletí. Když nastal den D, proběhl sraz účastníků po druhé hodině na stanoveném místě v Terminálu 1, kde každý po registraci obdržel identifikační pásku a šlo se na Gate 3, kde bylo připraveno pohoštění pro hosty.

Muselo se samozřejmě projít běžnou bezpečnostní kontrolou, někdo měl pech, že byl vybrán k důkladnější prohlídce, což všal nikterak nevadilo v atmosféře chystané akce.

Následně bylo tak nějak automaticky vytvořeno několik hloučků, živě debatujících o airbusu, jež měl dosednout na ruzyňskou ranvej +- ve 3/4 na pět vpodvečer. Úderem šestnácté hodiny byl dán pokyn k odjezdu autobusů k RWY 24, klub zabral polovinu růžového busu Wizz dle své barvy identifikačních pásek a jelo se.

U dráhy se čekalo přibližně 30 minut, než nastal kýžený okamžik. A380 se objevil na finále a během chvilky se jeho podvozek dotkl poprvé naší země, resp. poprvé v barvách společnosti Korean Air. Světlo sice tou dobou už nebylo úplně ideální, ale zážitek jako takový vše vynahradil. Prostě pocitovka.

Z plochy bylo vidět neskutečné množství lidí, stojících za plotem v Kněževsi, kde byl do slova a do písmene v obležení náš spoterský val, stejné to bylo na na hostivické straně, kde je val taktéž. Mnoho návštěvníků se nacházelo také na pro tuto akci speciálně vytvořením pozorovacím místu před Terminálem 1, kam byl příchod možný bez IDC, neboť ohraničený plac byl dočasně vyjmut ze SRA.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANa šneku parkingu C, určeného původně jen pro KLF, se při jeho mimořádném zpřístupnění také dost leteckýchj nadšenců. Ne nadarmo to někdo označil jako pouť. Nával sice nebyl takový, jako v případě příletu A380 Lufthansy, ale i tak dav čítal několik tisích osob.

Ale zpět k přistání. Bezprostředně po něm následoval zrychlený přesun autobusy zpět na Terminál 1, kde byla pro nás a novináře připravena plocha na fotografování Airbusu, projíždějícícho vodní slavobránou. Tu připravil jako obyčejně letištní hasičský sbor. Voda z lafetových proudnic zásahových speciálů Panther letoun pokropila řádně.

Poté už jen přejel přímo k terminálu a začal výstup cestujících. Klub se přesunul zpátky do prostor „gejtu“, kde část členů vyčkala na exkurzi do samotného letounu. Ta byla organizovaná po několika skupinách. Prohlédnout si „patrák“ zevnitř bylo třešničkou na dortu celého dne na letišti, kterému obzvláště přálo pěkné počasí, panující v pátek na území ČR.

Ještě zbývá doplnit, že A380 sem přiletěl na běžné lince Soul – Praha – Soul, jen bylo na tento let potřeba více míst ve třídě byznys, než má B777, který tuto linku běžně obsluhuje. Takže se jednalo o plánovanou změnu typu.

Závěrem celého dne byla klubová „áftrpárty“ v již dobře známé břevnovské restauraci Valcha, která se také nadmíru vydařila. Takže klubáci, příště zase 😉

-wap-

Březen 15th 2014 Aktuality

Comments are closed.