Policejní prezident slavnostně předal nový vrtulník, určený pro záchranu osob, získaný z projektu EU

Add comments

412_1
10. prosince odpoledne předal policejní prezident brig. gen. Tomáš Tuhý řediteli Letecké služby PČR plk. Tomáši Hytychovi nový vrtulník Bell 412EPI. Slavnostní předání se uskutečnilo v areálu Letecké služby PČR.

Tuto novou techniku jsme pořídili v rámci projektu „Letecká technika pro záchranné práce v IZS“ za téměř 300 mil. Kč, přičemž 85% je hrazeno z fondů EU.
„Nový Bell je především určen k záchraně osob pomocí speciálního technického vybavení a jejich dopravy na určené místo. Nemalou roli bude také plnit při hašení rozsáhlých požárů,“ uvedl policejní prezident brig. gen. Tomáš Tuhý.

Dodávka byla zrealizována včetně zaškolení pilotů a techniků, vybraných speciálních přípravků a náhradních dílů.
412_2
Součástí dodávky je:
• Jeřáb s nosností 250 kg, určený k evakuaci zachraňovaných osob z jinak nepřístupného terénu či budov.
• Podvěsný hák s nosností 1 500 kg pro přepravu nákladu zavěšeného pod trupem vrtulníku. Pro hašení požárů lze na podvěs zavěsit vak na vodu.
• Brýle pro noční vidění využívají posádky při letech v nočních hodinách pro pozorování z paluby vrtulníku.
• Pohyblivá mapa umožňuje stanovit přesnou polohu vrtulníku v neznámém terénu na digitalizovaných mapových podkladech.
• Vaky na vodu 800 litrů – V závislosti na rychlosti a výšce letu lze buď objem vaku vypustit na jedno místo, nebo při rychlejším průletu nad místem požáru zasáhnout větší plochu.
• Slaňovací zařízení možnost rychlého vysazení záchranářů
412_3
Cílem projektu je pomocí nové moderní techniky a vybavení zajistit efektivnější, rychlejší a bezpečnější záchranu osob z míst postižených mimořádnou událostí.

Letecká služba PČR momentálně disponuje 8 vrtulníky EC 135 a 6 vrtulníky BELL 412 (včetně nově pořízeného). Průměrný počet nalétaných hodin činí 2500 za rok. Počet hotovostních startů vrtulníků je průměrně přes 300 za rok a převážná většina vzletů je v souvislosti s pátráním po osobách.

Letecká podpora je realizována z hlavní letecké základny v Praze – Ruzyni a ze základny v Brně – Tuřanech, uvedla kpt. Ivana Nguyenová, tisková mluvčí Policejního prezidia ČR.

Prosinec 14th 2015 Aktuality

Comments are closed.