Srpnové fotografování ve Frankfurtu

Add comments

Za ta léta, co jezdím do Frankfurtu, jsem si při odjezdu říkal, že bych u letiště vydržel o den déle. Bez výjimky se mi stává, že chci během pobytu vyfotografovat nějaké konkrétní letadlo a nikdy se mi můj cíl nepodaří splnit, protože daný stroj nečekaně přistane, nebo odstartuje odjinud. Plánovaný týdenní pobyt tak měl být zárukou, že ulovím vše, co bych rád viděl.

Co je ve Frankfurtu nového? Z novinek stojí určitě za zmínku B777 Kuwaitu v nových barvách, viděl jsem stroj vyrobený teprve v červenci 2017 (9K-AOL). Díky opakovaným a rychlým změnám počasí a větru ale startoval a přistával vždy jinam, než byl očekáván. Podařilo se mi ho potkat až při pojíždění na start z dráhy 18, kvalitu snímků však degradovalo silné tetelení vzduchu.

Chtěl jsem také opět vidět zblízka pojíždění a start katarské A350, která mi opakovaně unikala, a to i tentokrát. Když už jsem stál ve správný čas na správném místě, přiletěl jiný stroj. Nakonec jsem jí viděl náhodně při návštěvě terminálů a přejíždění vláčkem mezi nimi.

Úspěšnější jsem byl při fotografování nádherné A350 v thajských barvách, ta létala a sedala „spolehlivěji“. Tu se mi podařilo potkat dokonce několikrát. Dalším kouskem byla B787 Oman air, přilétající v brzkých ranních hodinách. Ománské barvy Dreamlineru opravdu sluší!

Docela živo bylo také kolem cargo terminálu, kde jsem obdivoval dokonalé načasování, kdy se odlétající stroje Lufthansa Cargo (MD-11) střídaly s přílety B777 Fedexu nebo B777 AeroLogicu. Nebylo to na minuty, ale na vteřiny!

Milá překvapení pak byla speciální zbarvení některých letadel, překvapil (lehce infantilní) B737 SunExpress s obrázky Šmoulů, naopak “bojové“ barvy B737 Belarus propagující hru World of Tanks, dále B737 TuiFly “Robinson“ a dále pár aliančních strojů Skyteamu, Star Alliance nebo One World.

Jedno odpoledne jsem se byl podívat nejen v terminálech, ale také poprvé v životě na vyhlídkové terase, která mě z důvodů nevhodné orientace vůči světlu nikdy příliš nelákala. V podvečerních hodinách se ale slunce obrací tak, že něco málo fotografovat lze. Bohužel, terasa je sice obrovská, ale opatřená plotem z hustého pletiva, a jen několika málo otvory pro objektiv. Potěší tak spíše pro sledování provozu, nebo jako relax zóna. Vstupné činí 3 EUR a v létě je otevřeno od 10:00 do 18:00 hod. Při tomto výletu jsem se podíval také do Terminálu 1, kde v obchůdku se suvenýry nabízeli snap-fit modely, včetně A350 Lufthansy za přijatelné ceny. Prodejna Lufthansy hned za rohem je výrazně dražší…

Došlo také na večerní návštěvu letiště u vyhlídkové terasy u dráhy 18, kde jsem se ocitnul již kolem deváté večer zcela sám. Záhy ale začali přicházet další a další lidé – buď náhodně projížděli kolem, nebo se přišli podívat na start A330 Namibie, nebo A350 Thai. Frankfurt zkrátka žije i v noci.

U letiště jsem strávil tentokrát již týden a překvapivě jsem odjížděl s pocitem, že bych zde vydržel – minimálně ještě o den déle! J

Text a foto: © Aviatic, 2017

Září 24th 2017 Nezařazené

Comments are closed.