Libyjec a ruští medvědi na dovolené na LKPR

Add comments

V době koronakrize se prakticky nelétá co se osobní dopravy týče, náklady a nejrůznější speciální lety jsou však v provozu. Proto se lze na Ruzyni setkat s poměrně zajímavými stroji a leteckými společnostmi či provozovateli. Nejinak tomu bylo i 19. 5. 2020, resp. 20. 5. 2020, kdy kromě tradičních cargo linek na RWY 30 pražského letiště dosedla hned dvě letadla, která za běžných okolností by o Prahu ani nezavadila.

Prvním z nich byl „obyčejný“ Airbus A320 od „neobyčejné“ společnosti. Jednalo se o letoun Libyan Arab Airlines s imatrikulací 5A-LAP. Jednalo se o Airbus v konfiguraci 320-214, sériového čísla 5405, který vykonal první let ke konci listopadu roku 2012. Od té doby je ve flotile libyjského dopravce. Ten má celkem 3 kusy tohoto typu, dále pak tři A330 a dvě ATR-42/72. Do Prahy dovezl naše občany, pracující v Libyi, zpět vzal na palubu Libyjce. Letoun společnosti Libyan Arab Airlines navštívil LKPR dle dostupných informací naposledy v 90. letech minulého století.

Foto Radek P.

Druhým letounem, který upoutal spotterskou pozornost, byl Boeing 777 s imatrikulací VQ-BZY od ruské společnosti Azur Air. Ta se zde v poslední době již několikrát objevila, ovšem vždy s letouny v jejím klasickém zbarvení. Nyní přiletěla s „Triple Seven“ v podobě tzv. medvědího logojetu, tedy stroje ve zvláštním zbarvení, označovaném jako „Bears livery“, symbolizujícím medvědy na dovolené.

Tato 777 s dlouhým doletem, tedy B 777-31H ER, je 15 let stará a svojí službu započala u Emirates, aby po dvanácti letech přešla pod VIM Airlines, kde se ohřála jeden rok, aby se v roce 2018 následně zařadila do flotily Azur Air, coby zcela nový typ stroje a byla prakticky okamžitě nalakována do medvědího provedení. Společnost disponuje celkem čtyřmi stroji B777, dále šesti B767 a trojicí B757. Vlastní i několik uzemněných „Maxů“, tedy B737.

Foto WAP


-wap-

Květen 20th 2020 Aktuality, Special visitors

Comments are closed.