28.3.2012 Poprvé v SRA

Středa 28. března se stala nejen prvním dnem kdy do Prahy začal opět létat B747 do Prahy na pravidelné lince s cestujícími, ale také to bylo datum které znamenalo pro členy klubu první vstup do SRA (Security Restricted Area) Letiště Praha. Návštěva měla hlavně prověřit pravidla za kterých bude možno fotografovat v neveřejných částech letištěPřílet byl o několik minut dříve proti plánovanému času a na zemi byl pro změnu v ten okamžik ještě stojící „tripl“ Emirates s mírně opožděným odletem. V rámci testu se podařilo zachytit obě velkokapacitní letadla. Jumbo bylo na příletu vyfoceno z travnaté plochy před TWY C, startující Emirát oak opět z trávy tentokrát za dráhou 31 směrem k TWY D

Podmínky k fotografování a filmování jsou v těchto místech skvělé a nutno říct, že až se vše vyladí, bude to pro spottery organizované v Klubu letecké fotografie při Letišti Praha velkým přínosem.

 

21.2.2012  Přílet retrojetu OK-XGC

V úterý 21.2.2012 dorazil na LKPR Boeing 737-500 OK-XGC společnosti České aerolinie v retro-livery z 60.let, jemuž se přezdívá „červené vousy“ (orig.zabarvení nesl Il-14 na konci roku 1957, nicméně ani toto datum není 100%, navíc není možné vyzjistit, jakou registraci měl úplně první takto nalakovaný stroj. Toto livery se používalo až do r.1969 a postupně nahradilo modrý styl).

LKPR Spotters byli u toho. Po zevrubné vstupní kontrole jsme byli přepraveni dodávkami na stanoviště „C“ tj. na TWY Charlie, pěkně za cedulky označující nájezd na RWY 24. Skupinka cca 40 lidí zaujala pozice, připravila stroje, zahalila se do kapuc, jelikož silně foukalo, a čekala. V cca 12:48 zimního času se éro konečně objevilo, provedlo velmi efektní nízký průlet, následovaný ostrou stoupavou zatáčkou vpravo a opakováním okruhu a konečným přistáním. Zatímco letadlo pojíždělo na stanoviště k hangáru F, nastoupilo se do aut a honem rychle k hangáru F. Každý se snažil zaujmout nejvýhodnější pozici pro focení přijíždějícího stroje. Sluníčko se samozřejmě postavilo úplně špatně do protisměru, nicméně jemná oblačnost nám pomohla. Navíc díky ní vznikaly efektní obrázky v postprocesech. Zcela samozřejmě nechyběla vodní slavobrána, což bohužel někteří členové LKPR Spotters podcenili a nedobrovolně byli pokropeni také.

 

Byl to úžasný zážitek, „být u toho“ a zblízka a můžeme si přát a očekávat další krásné akce