Nákladní jumbo slovenské společnosti Air Cargo Global poprvé v Praze

Add comments

OLYMPUS DIGITAL CAMERAV úterý, 21. 7. 2015 těsně před půl jedenáctou dopoledne se poprvé dotkl dráhy 24 ruzyňského letiště nákladní Boeing 747 Jumbo slovenské letecké společnosti Air Cargo Global.

Přilétl z belgického Bruselu o zhruba 45min. později, než bylo plánováno. Na LKPR na něj čekalo poměrně dost spotterů, včetně členů KLF, neboť když je zde něco poprvé, vždy to zvedne jistou vlnu zájmu.

Jedná se o stroj 747-481F výrobního čísla 34016, který nese imatrikulaci OM-ACA. Vyroben byl v roce 2005, kdy byl také předán předchozímu provozovateli, tím byl japonský dopravce Nippon Cargo Airlines, u kterého létal coby JA01KZ až do srpna 2014, poté byl vyřazen a přelétnut do amerického Victoville k novému majiteli. U něj vydržel dva měsíce, poté putoval na Slovensko, kde mu byla přidělena stávající imatrikulace.

První komerční let uskutečnila společnost Air Cargo Global (ACG) s druhým letounem své flotily, resp. prvním dodaným dne 26. 8. 2014 pro Unicef. Jumbo letělo z Billundu do Monrovie měsíc poté, co ACG obdržela licenci na poskytování leteckých dopravních služeb, přepravy leteckého zboží. Tím je rovněž jumbo, ale ve variantě 747-409BCF s imatrikulací OM-ACG, které původně sloužilo na přepravu osob u China Airlines jako B-163, později B-18273, a to dlouhých 18 let, poté bylo vyřazeno a předěláno na nákladní verzi, a provozováno u již zaniklé letecké společnosti Air Cargo Germany coby D-ACGA. Na její činnost právě navazuje slovenská společnost Air Cargo Global, jenž od ní jeden z Boeingů 747 převzala, s ním i část personálu a prakticky i zakázek. Ono je z části převzato i jméno společnosti, kterou vlastní dvojice bývalých vysokých představitelů Aeroflotu.

Air Cargo Global přepravuje zboží prakticky po celém světě, doménou je Afrika, Asie a Jižní Ameriky. Z Prahy poletí její jumbo s nákladem společnosti Philip Morris do Iráku.

-wap-

Červenec 21st 2015 Aktuality

Comments are closed.